Search
Close this search box.

GERB – kako spriječiti refluks?

Mateja Cestar, mag. nutr.

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je stanje uvjetovano refluksom, odnosno vraćanjem kiseline iz želuca u jednjak te je najčešće popraćeno neugodnim simptomima poput pečenja u prsima i vraćanja hrane iz jednjaka ili želuca ponovno u usta. Srećom, postoje opće preporuke koje možete slijediti kako biste smanjili navedene simptome.

Uzroci GERB-a

Prvo i najvažnije, obratite pažnju na svoju prehranu. Izbjegavajte jela pržena u dubokoj masnoći jer se masna hrana duže zadržava u želucu pa sukladno s time zahtijeva veće količine želučane kiseline kako bi bila probavljena. Uz to, izbjegavajte konzumaciju alkohola, gaziranih pića i kofeina, jer i oni mogu potaknuti veću proizvodnju želučane kiseline. Određeni tipovi hrane mogu nadražiti oštećenu sluznicu jednjaka, uključujući ljutu, kiselu i začinjenu hranu. Zaobiđite obilne obroke te pokušajte jesti manje porcije hrane dva do tri sata prije spavanja.

Tekućinu se preporučuje piti barem 15 minuta prije i sat vremena nakon obroka, jer tekućina koja se unosi zajedno sa hranom razrjeđuje probavne sokove pa time otežava probavu. Preporučuje se izbjegavati pretjerano hladnu i pretjerano vruću hranu i napitke jer oni usporavaju proces probave i nadražuju osjetljivu sluznicu jednjaka. S druge strane, u prehranu je poželjno uključiti namirnice koje sadrže prehrambena vlakna, poput određenih vrsta voća, povrća i cjelovitih žitarica, kako bi se spriječio zatvor koji povećava pritisak u trbuhu.

Osobe koje boluju od GERB-a često primjećuju kako im određena hrana pogoršava simptome. Hrana koja izaziva reakciju razlikuje se od osobe do osobe zbog čega ne postoji jedna univerzalna dijeta koja će svima odgovarati. Kako biste otkrili vlastite uzroke želučanog refluksa, vodite dnevnik prehrane u koji ćete bilježiti što se jeli, u koje doba dana te kako je hrana utjecala na vas. Pokušajte voditi dnevnik barem desetak dana.

Promjene životnih navika

Promjene u načinu života čine veliku razliku. Pokušajte održavati zdravu tjelesnu masu jer višak kilograma može povećati pritisak na trbuh, što pogoršava refluks. Izbjegavajte nošenje uske odjeće koja vas steže jer odjeća koja je pretijesna oko struka može povećati učestalost refluksa. Spavanje s podignutim gornjim dijelom tijela može pomoći spriječiti vraćanje kiseline iz želuca. Pri tome ne pomaže samo podizanje glave, već i dijela trupa tako da jednjak bude iznad razine želuca. Osim toga, izbjegavajte ležanje odmah nakon obroka. Preporučuje se prestanak pušenja jer nikotin iritira osjetljiv jednjak te povećava proizvodnju kiseline u želucu, pa prestanak pušenja značajno poboljšava simptome GERB-a.

Kontrola simptoma GERB-a

Ponekad su za kontrolu simptoma GERB-a posežemo za medicinskim proizvodima. U tom slučaju prednost dajte onim proizvodima koji imaju zaštitno djelovanje za sluznicu te oblažu stijenke želuca i jednjaka, a ujedno neutraliziraju želučanu kiselinu. U slučaju da promjene u prehrani i načinu života te medicinski proizvodi ne pružaju dovoljno olakšanja, važno je posjetiti liječnika.

Ukratko, spriječiti refluks može biti izazovno, ali kombinacijom promjena u prehrani, načina života i po potrebi korištenja medicinski proizvoda možemo značajno smanjiti simptome GERB-a i poboljšati kvalitetu života. Važno je slušati svoje tijelo i potražiti pomoć nutricionista, farmaceuta ili liječnika ako su simptomi teži ili se često ponavljaju.

Pročitajte još i…